צילומים: לדעת ועומר מירון - לע"מ

אלו עיקרי התוכנית שיובאו מחר לאישור שרי הממשלה

אתר 418 חושף את עיקרי התוכנית לפיתוח העיר בית שמש שהופצה לשרים לקראת ישיבת הממשלה שתיערך מחר.

ישיבת הממשלה שתתכנס מחר (ראשון) תדון בתוכנית מיוחדת לפיתוח העיר בית שמש, בהיקף של יותר מחצי מיליארד שקל.

בסעיף ג’ שמופיע בסדר היום של הממשלה, נכתב כי הממשלה תדון בתוכנית לחיזוק העיר בית שמש, כאשר את ההצעה מגישים ראש הממשלה בנט ושר המשפטים סער.

לתוכנית המדוברת יהיו שותפים מספר משרדים בהם: הפנים, התחבורה, הבינוי והשיכון וכן משרד הכלכלה והרווחה.

מהמידע שהגיע לאתר 418 עולה כי מדובר בתכנית רחבת היקף שצפויה לשנות את העיר ואיכות החיים בה, כאשר הדבר יורגש אצל כל תושב ותושב.

מהתוכנית שנחשפה לעיננו עולה כי ישנה השקעה ומפורטת בכל סעיף. כך למשל מדברים על הקמת תשתיות תחבורה בתוך העיר לדוגמא לנושא מפרקיות. החלטה על פיתוח כלכלי ומוניצפלי, ובכלל זה הקמת בתי מלון בעיר. קידום תשתיות תומכות ודיור התחדשות עירונית למשל בשכונות הישנות, וכמובן חיזוקה של העיר מבחינה מוניצפלית.

בהצעה שתובא מחר לשרים נכתב כי נוכח הגידול הדמוגרפי החריד בעיר בית שמש, ועל מנת לסייע לרשות המקומית בהתמודדות עם האתגרים הייחודים הנלווים לכך, מביאים את ההצעת ההחלטה להפעיל תוכנית רבת שנתית לפיתוח העיר, על יסוד ההנמקות שבפרק העדיפות הלאומית של החלטה זו.

כך למשל בתחום הפיתוח הכלכלי- חברתי מבקשים בממשלה לשפר את נתוני התעסוקה של תושבי העיר, להביא לתגבור מינהלת התעסוקה העירונית, ולמשוך יזמים לעיר.

בכל הקשור לצמצום הפער שבין התורך בתשתיות תומכות דיור לבין התקצוב בפועל, מבקשים להביא החלטה לתקצב תשתיות תומכות לבינוי כיתות, לפתחת תשתיות ובכלל זה תחבורה ובדגש על תחבורה ציבורית וכן פיתוח תשתיות דרכים, ובינוי של מוסדות ציבור.

כמו כן ההחלטה מבקשת לחזק את העיר מבחינה מוניציפלית ולסייע בפיתוח ארגוני של הרשות, כשבמקביל יתגברו את שיפור רמת השירותים לתושב בתחום החינוך הרווחה, והביטחון האישי.

עוד עולה מההחלטה כי בהחלטת הממשלה יוטל על משרד החינוך לסייע בפיתוח תשתיות היקפיות לבינוי כיתות, כך שמשרד החינוך והאוצר יקצו 20 מיליון שקלים בפריסה שווה על פני השנתיים הקרובות.

משרד השיכון יונחה לגבות במסגרת עלויות הפיתוח על חשבון יחידות דיור שטרם שווקו סכומים לטובת עתיקות, ארכיאולוגיה, עבודות עפר וקירות היקפיים במגרשים חומים. כמו כן יונחה לתקצב תחזוקה של תשתיות בשכונות שנמצאות כבר בשלבי אכלוס שונים. כמו כן המשרד ורשות מנהל מקרקעי ישראל יפעלו לקידום ושיווק תוכניות שכוללות שטחי תעסוקה ומסחר.

על המשרד לשירותי דת יוטל לקדם שיפות מקוואות בעיר, ולצורך כך יקצה המשרד יחד עם משרד האוצר 4 מיליון שקלים על פני השנים 2023-2024.

בהחלטה גם יוטל על משרד הפנים לפעול לקידום פרוייקטים לפתוח ושדרוג תשתיות בשכונות הוותיקות שנבנו עד שנת 1993 ובהם: גבעת סביון, גבעת שרת, בר אילן, נחלה ומנוחה, העיר הוותיקה, יפה נוף, קנה בוש, מגדל המים, נופי אבי ושיינפלד. לשם כך משרד האוצר ומשרד הפנים יקצו 15 מיליון שקלים לשנתיים הקרובות.

בכל הקשורת לתחום התחבורה גם כאן תטיל הממשלה על המשרד לקדם תכנון סטטוטורי של נתיבי העדפה לתחבורה ציבורית ברחוב נהר הירדן, וברחובות: לוי אשכול, יגאל אלון (תחנת הרכבת).לשם כך יוקצו 213 מיליון שקלים לשלוש השנים הקרובות וזאת מעבר ל-28 מיליון השקלים שיוקצו לתכנון.

כמו כן משרד התחבורה יתבקש להקצות 30 מיליון לטובת תיעדוף תכנון וביצוע של מסופי תחבורה ציבורית בעיר בשלוש השנים הקרובות.

עוד תנחה הממשלה את משרד התחבורה לפעול להסדרת רחובות והתאמתם לנסיעת אוטובוסי מפרקיות, ולשם כך יוקצו 15 מיליון שקלים בשלוש השנים הבאות. גם יוחלט על הקצאת 20 מיליון שקלים לפיתוח רשת האופניים העיר.

בכל הקשור לנושא התעסוקה, יוחלט להטיל על משרד הכלכלה להמשיך את הפעילות ולהרחיב ולשדרג את מרכז ההכוון התעסוקתי לציבור החרדי, כך שיוכל לטפל ביותר משתתפים ולסייע לכניסה לשוק העבודה. לשם כך יוקצה 5 מיליון שקלים לשנים 22-23, כאשר היעד הוא מתן מענה ל-1,200 איש מדי שנה.

בהצעת ההחלטה שהופצה לשרים נכתב כי בשנים האחרונות מתמודדת העיר בית שמש עם גידול אוכלוסייה חריג במיוחד. בין השנים 2011 ל-2020 גדלה העיר בשיעור של 63%, השיעור הגבוה ביותר מבין הערים הגדולות. “קצב גידול חריג זה יצר פער משמעותי בין הצורך הקיים בבינוי תשתיות ואספקת שירותים לבין היכולת של העירייה לספק את אותו הצורך, וזאת על אף המענה הממשלתי שניתן לעיר בתחומים שונים”, נכתב בהצעה.

 

מרחבי האתר
חדשות בית שמש

חשוד נוסף בחשד לשוחד בחירות נעצר בעיר

חקירת חשד לשוחד בחירות בבית שמש: חשוד נוסף תושב בית שמש נעצר לחקירה במחוז ירושלים במשטרה, בחשד לשוחד בחירות וקבלת דבר במרמה. עפ״י החשד הוא הציע כסף לאזרחים שבחרו שלא לבחור, זאת בתמורה להצבעה למועמד מסויים.

לידיעה המלאה »
דילוג לתוכן