בית המשפט המחוזי ירושלים. צילום: לדעת

תשעה חודשי עבודות שירות על מהנדס עיריית בית שמש לשעבר

בית המשפט גזר היום על מהנדס עיריית בית שמש לשעבר דני צרפתי, עונש של תשעה חודשי עבודות שירות, במסגרת עסקת טיעון עם הפרקליטות בשל מצבו הרפואי.

בית המשפט המחוזי בירושלים גזר הבוקר במסגרת עסקת טיעון, תשעה חודשי עבודות שירות, 12 חודשי מאסר על תנאי וחילוט תכשיטים לדני צרפתי, מי שהיה בעבר מהנדס עיריית בית שמש, שהורשע בשוחד והפרת אמונים.

גזר הדין ניתן על הפרשייה שכונתה ‘הולילנד של בית שמש’, שבה מואשמים כ-20 אנשים ובהם נבחרי ציבור לשעבר בכירים.

כבר בפתח הדיון אמר נציג הפרקליטות עו”ד זוהר גיאת כי הפרקליטות הגיעה להסדר טיעון במסגרת הפרשה. “זה טיעון לעונש ראשון בתיק של נאשם מרכזי בעל תפקיד ציבורי”, הבהיר עו”ד גיאת. עורך הדין עודד סבוראי המייצג את דני צרפתי אמר כי אנחנו צריכים להגיש ראיות לעונש קודם וביקש להגיש בהסכמה את חוות הדעת הרפואית.

לאחר שהוגשה חוות הדעת החל הדיון שבו אמר נציג הפרקליטות כי הסיבה שהגענו להסדר כפי שהוא, זה בשל חוות הדעת שהרפואיות שהוגשו. “אלמלא זה לא היה מצבו הרפואי של צרפתי, עמדתנו הייתה שונה לחלוטין, אך נוכח הלכת לופוליאנסקי ממנה עולה כי משיקולי צדק ניתן לחרוג ממתחם העונש, השתכנענו שזה אחד המקרים והגענו להסכמה”.

נציג הפרקליטות אמר עוד כי ההגעה להסדר עם צרפתי היא אינטרס ברור גם של התביעה. “הגענו לעניין מוסכם בעניין העונש. “יש שאלות שאינן פשוטות, נאשמים רבים והחסכון בזמן ואולי פתיחת הדלת לכיוון הסדרים היא אינטרס מובהק גם של התביעה”.

עוד חשף נציג הפרקליטות כי מתוך 20 הנאשמים הגיעו להסדר עם שלושה או ארבעה, “יש פה אינטרס מאד משמעותי של חסכון בזמן, של התדיינות ארוכה וספסלים של יותר מעשרה נאשמים, הליך שמאד מאד קשה לנהל, ולכן זהו גם שיקול”.

“אלמלא הנאשם היה במצבו הרפואי, היינו טוענים למתחם הענישה שהתחתית היא מספר שנות מאסר בפועל, לצד עונשים נלווים”. נציג הפרקליטות אף ציין כי פעולות רפואיות עלולות לפגוע במאסר ולכן סברה הפרקליטות שלא לגזור מאסר בפועל, ולהסתפק בתשעה חודשי עבודות שירות. עם זאת הבהיר בפרקליטות כי אם משהו מהעבודות השירות יקטע, הם ידרשו השלמה יחסית לפי מאסר בפועל שביקשו.

השופט קבע בגזר הדין כי הוא מוצא לנכון לקבל את הסדר הטיעון שאליו הגיעו הצדדים. “דומני כי בשים לב למצבו הרפואי של הנאשם אשר למגינת הלב בעטיו קיים חשש כבד שגזירת עונש מאסר בפועל משמעותי בהתאם לרף הענישה הנוהג במקרים הללו, יוביל למצב בו הנאשים יסיים את חייו מאחורי סורג ובריח ואף מאסר בפועל יקצר משמעותי תוחלת חייו, על כן הנני גוזר תשעה חודשי מאסר בפועל שירוצו בדרך של עבודות שירות בבית החולים הגליל בנהריה”.

כמו כן נגזר מאסר על תנאי בן 12 חודשים למשך תקופה של שלוש שנים, קנס בגובה של 325 אלף שקל שישולם בעשרה תשלומים מעוד חודש וחצי, חילוט תכשיטים טבעת זהב בה משובצים שמונה יהלומים ואבני חן, שרשרת זהב בה משובצים 14 יהלומים, זוג עגילי זהב לבן משובצים ב-40 יהלומים ואבן ורודה.

מרחבי האתר
דילוג לתוכן